SKRĘT JĄDRA U DZIECI, CZY U DOROSŁYCH?
Skręt jądra może się zdarzyć u chłopca, jak i dorosłego mężczyzny. Jeżeli skręt jądra nie jest rozpoznany przez lekarza, to jest to błąd diagnostyczny. Taki błąd medyczny skutkuje amputacją jądra. Nierozpoznany skręt jądra i w konsekwencji amputacja jądra powodują, że pacjent może skutecznie uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny.
Statystycznie skręt jądra u dzieci zdarza się częściej niż u dorosłych mężczyzn. Do czynników mających na to wypływ należą brak jądra w worku mosznowym (nie zejście jądra). Skręt jądra zdarza się także u młodych mężczyzn – po wysiłku fizycznym (nagłe szarpnięcie), czy na skutek stanów zapalnych najądrza albo wskutek uwięźnięcia przepukliny pachwinowej.
Skręt jądra
Zespół ostrej moszny (ZOM) – co to jest?
Wyobraźmy sobie pacjenta, który zgłasza się do lekarza z powodu dolegliwości bólowych moszny, bólów jądra czy dolnych partii brzucha. Pacjent nie stawia sobie sam rozpoznania. Pacjent zgłasza lekarzowi niepokojące objawy. Pacjent nie zgłasza się przecież do lekarza z gotowym rozpoznaniem skrętu jądra. Pacjent nigdy nie powie lekarzowi: „Panie doktorze, mam skręt jądra”.
Tak samo nigdy pacjent nie komunikuje lekarzowi „Mam zapalenie wyrostka robaczkowego”. Krótko mówiąc pacjent zgłasza się do lekarza z objawem chorobowym lub zespołem objawów. Objawy te stają się podstawą do wdrożenia algorytmu diagnostyczno-leczniczego polegającego na postawieniu diagnozy wstępnej. Drugim etapem jest wdrożenie odpowiednich czynności diagnostyczno-leczniczych.
Zespół ostrej moszny jest więc zespołem objawów, takich jak obrzęk moszny i/lub bólu moszny. Wśród chorób, które mogą wywołać tak stan można wskazać zapalenie najądrza i jąder, zapalenie wyrostka robaczkowego, krwiak powrózka nasiennego, wodniak jądra, żylaki powrózka nasiennego, rak jądra i wreszcie skręt jądra. Lekarz podejmując czynności diagnostyczne musi odróżnić skręt jądra, od tych innych przyczyn bólu jąder.
Skręt jądra – przyczyny i objawy
Pacjent ze skrętem jądra zwykle wśród dominujących objawów podaje ostry początek bólów, ból pachwiny, silny i jednostronny ból jądra, często z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami. Pacjent z dokonującym się skrętem jądra odczuwa ból przy chodzeniu, porusza się szerokim chodem. Wśród dodatkowych objawów można wyróżnić podwyższoną temperaturę, dolegliwości przy oddawaniu moczu.
Na czym polega diagnostyka skrętu jądra
Kluczowe w diagnostyce jądra jest prawidłowe zebranie wywiadu chorobowego przez lekarza, dokładne badanie fizykalne, obejmujące badanie jąder oraz badanie usg doppler jąder (badanie usg jąder z opcją przepływów naczyniowych).
Badanie jąder przez lekarza - to konieczność
A co się dzieje, jeżeli chory nie zgłosi bólu jądra, tylko ból brzucha? Najczęściej lekarz skupia się na wykluczeniu ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, czy zapalenia uchyłków jelita grubego. Lekarz nie zbada więc chorego poniżej pasa. Jeżeli dolegliwości są związanie z dokonującym się skrętem jądra, pacjent po fakcie relacjonuje: „lekarz nie zbadał mi jąder”. Takie zaniedbanie może prowadzić do nie rozpoznania skrętu jądra. Będzie to błąd w diagnozie.
USG-doppler – niezbędne badanie w skręcie jądra
Oprócz dokładnego badania fizykalnego, to jest takiego które obejmuje badanie jąder, najważniejsze jest badanie usg jąder w opcji doppler. Jest to badanie usg, w którym lekarz może ocenić przepływ krwi w naczyniach doprowadzających krew do jądra.
Badania wykazały, że Doppler USG jąder ma czułość aż 94%, a swoistość 96%. Oznacza to, że badaniem z wyboru w przypadku podejrzenia skrętu jądra jest badanie USG Doppler jądra. Oznacza to, że nie wykonanie badania USG Doppler jądra w przypadku podejrzenia skrętu jądra, czy w przypadku objawów ostrej moszny może być uznane za błąd diagnostyczny w skręcie jądra.
Odszkodowanie za skręt jądra
Skręt jądra - leczenie
Skręt jądra – operacja
Kluczowe w skręcie jądra jest szybkie rozpoznanie skrętu powrózka nasiennego. Szacuje się, iż jeżeli skręt jądra nie zostanie rozpoznany w ciągu 6 godzin, to w konsekwencji skrętu powrózka nasiennego dojdzie do nieodwracalnego niedokrwienia jądra i martwicy jądra.
Rozpoznany o czasie skręt jądra pozwoli na operacyjne odkręcenie powrózka nasiennego i uratowanie jądra. Odkręcenie skrętu jądra o czasie nie pozostawi u pacjenta żadnych negatywnych konsekwencji zdrowotnych poza blizną operacyjną.
Amputacja jądra a skręt jądra
Jeżeli skręt jądra nie zostanie rozpoznany dojdzie do martwicy jądra. Jest to stan nieodwracalny. Jedynym leczeniem jest wówczas usunięcie jądra, czyli amputacja jądra.
Amputacja jądra
Amputacja jądra po skręcie a uszczerbek na zdrowiu
Utrata jądra powoduje powstanie trwałego uszczerbku w wysokości 20%. Po amputacji jądra możliwe jest wszczepienie sztucznej protezy jądra. Protezowania jądra nie wykonuje się u dzieci. Taki zabieg jest zabiegiem, który wykonuje się po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Koszt protezowania jądra to około 7.000zł.
Bezpłodność po skręcie jądra
Utrata jądra nie musi oznaczać bezpłodności. Funkcja rozrodcza jest zachowana dzięki drugiemu, zdrowemu jądra. Aby ocenić wpływ amputacji jądra na zdolności prokreacyjne można wykonać badania nasienia i ocenić ilość i aktywność plemników.
Amputacja jądra może mieć jednak wpływ na utratę libido oraz na pogorszenie samooceny poszkodowanego pacjenta.
Skręt jądra odszkodowanie od szpitala
Nierozpoznanie skrętu jądra to błąd medyczny
Zwykle podstawą roszczeń jest błąd diagnostyczny. Personel szpitala, czy personel SOR bagatelizuje zgłaszane objawy, nie podejmuje o właściwym czasie należnej diagnostyki. Często pacjent jest odsyłany do domu z błędnym rozpoznaniem zapalenia dróg moczowych. Niejednokrotnie w szpitalu brak jest urologa, a szpital nie kieruje pacjenta do pilnej konsultacji urologicznej.
Wszystkie te okoliczności powodują, iż dochodzi do błędu medycznego, który polega na nierozpoznaniu skrętu jądra.
Skręt jądra – jakie odszkodowanie
Poszkodowany pacjent, który na skutek niedbalstwa personelu szpitala musiał mieć amputowane jądra ma prawo do dochodzenie szeregu roszczeń odszkodowawczych. Może on dochodzić zadośćuczynienia, odszkodowania, a nawet comiesięcznej renty.
Zwykle sprawy związane z błędem medycznym ma swój finał w Sądzie. Lekarze, czy szpital nie przyznają się do odpowiedzialności za błąd medyczny w diagnostyce i leczeniu skrętu jądra.
Odszkodowanie i zadośćuczynienie za amputację jądra - ile pacjent może uzyskać?
Zadośćuczynienie za skręt jądra - ile
Zadośćuczynienie jest jednorazowym świadczeniem, które ma na celu wynagrodzenie pacjentowi całej krzywdy doznanej w związku z nierozpoznanym skrętem jądra, a w konsekwencji w związku z amputacją jądra. Wysokość zadośćuczynienia za nierozpoznany skręt jądra może wynieść kilkadziesiąt tysięcy. Na wysokość zadośćuczynienia ma wpływ amputacji jądra na życie intymne, zdolności prokreacyjne oraz wpływ zdarzenia na stan emocjonalny i psychiczny pacjenta. Nie bez znaczenia jest też wiek poszkodowanego pacjenta. Na dużo wyższe świadczenie ma szanse ma małe dziecko, któremu amputowano jądro. Nie znany jest bowiem wpływ amputacji jądra na zdolności prokreacyjne dziecka w przyszłości.
Odszkodowanie za amputację jądra
Oprócz zadośćuczynienia poszkodowany przez amputację jądra może liczyć także na odszkodowanie za usunięcie jądra, Odszkodowanie zrekompensuje całość wydatków na leczenie (prywatne wizyty psychologa, czy u urologa). Pacjent może uzyskać także zwrot kosztów poniesionych na operacji protezowania jądra.
Skręt jądra – błąd lekarza
Jeżeli o twoje dziecko straciło jądro wskutek nierozpoznanego skrętu jądra powinieneś zwrócić się do prawnika od błędów medycznych, który dokona oceny czy dziecko ma prawo do odszkodowania za utratę jądra. W przypadku dziecka, po amputacji jądra masz czas do osiągnięcia przez dziecko 20 roku życia. Warto jednak jak najszybciej wszcząć postępowanie o odszkodowanie za amputację jądra u dziecka.
W przypadku osoby dorosłej, u której nie rozpoznano skrętu jądra czas ten jest o wiele krótszy. Mężczyzna po amputacji jądra na 3 lata na zgłoszenie roszczeń o odszkodowanie za amputację jądra i za błąd lekarza.
Kancelaria od skrętu jądra
Prawnik od skrętu jądra z kancelarii od błędów medycznych, to taki prawnik który ma doświadczenie w prowadzeniu takich spraw. Nasza kancelaria wygrała kilka takich spraw, a dotychczas żadnej nie przegrała. Zapraszamy zatem do kontaktu, a otrzymasz od nas informację, czy masz szanse wygrać odszkodowanie za amputację jądra. Żadne forum o błędach medycznych nie zapewni Ci kompleksowej informacji o Twoim prawie do odszkodowania za usunięcie jądra.
Pomoc prawnika w sprawie nierozpoznanego skrętu jądra
Kancelaria Prawa Medycznego
czynna pon-pt | 8.00-16.00
+48 71 342 60 30
Kontakt email
kontakt@radcaprawny.info