Odwołanie od orzeczenia ZUS – ile kosztuje sprawa w sądzie
Odwołanie od orzeczenia ZUS
W sprawach emerytur, rent i pozostałych świadczeń ZUS wydaje decyzje. Odwołanie od orzeczenia ZUS należy składać do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych za pośrednictwem jednostki ZUS, która wydała decyzję. Odwołanie należy więc wysłać do ZUS. Termin zaskarżenia decyzji ZUS jest podany w uzasadnieniu decyzji ZUS i zazwyczaj wynosi 1 miesiąc od daty doręczenie decyzji.
Kiedy należy złożyć odwołanie od orzeczenia ZUS
Doświadczenie wskazuje, że na różnym etapie naszego życia możemy spotkać się z sytuacją, w której chcemy lub wręcz jesteśmy zmuszeni starać się o świadczenia z organu rentowego. Są to w szczególności emerytury, renty, zasiłki czy też jednorazowe odszkodowanie z ZUS tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.
Po złożeniu wniosku, ZUS przeprowadza postępowanie, którego następstwem jest wydanie decyzji. W przypadku decyzji odmownej, organ rentowy zamieszcza w decyzji pouczenie, w którym wskazuje na możliwość, termin i sposób wniesienia odwołania. Jeżeli nie zgadzasz się z wydaną decyzją, zawsze masz prawo od niej się odwołać.
Jakie elementy powinno zawierać odwołanie wskazaliśmy we wpisie „Odwołanie od decyzji ZUS – jak napisać”
Jaka jest wysokość opłaty od odwołania od decyzji ZUS?
Częstym pytaniem jakie stawiają nam nasi Klienci są koszty, z którymi muszą się liczyć przy „założeniu” sprawy przeciwko organowi rentowemu.
Odnośnie opłaty od odwołania, należy przywołać art. 96 ust. 1 pkt 4 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (dalej w skrócie: UKSC), zgodnie z którym:
„Nie mają obowiązku uiszczenia kosztów sądowych:
4) (…) strona wnosząca odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych„.
Wniesienie odwołania w sprawie przeciwko ZUS będzie zatem nieodpłatne. Podobnie nie będzie konieczne uiszczenie opłaty w przypadku gdy nie zgadzamy się z wyrokiem Sądu I Instancji i chcemy złożyć apelację.
Opłaty w toku postępowania sądowego – koszty opinii biegłych
Wiele spraw przeciwko ZUS jest właściwie niemożliwe do skutecznego przeprowadzenia bez powołania opinii biegłych odpowiednich specjalności. Przykładowo, w sprawie o odszkodowanie z ZUS w związku z wypadkiem przy pracy, jeśli chcemy kwestionować – ustaloną przez lekarza orzecznika ZUS i komisję lekarską ZUS – wysokość procentowego uszczerbku na zdrowiu, powinniśmy złożyć wniosek dowodowy o opinię biegłego lekarza, który specjalizuje się w doznanych przez nas urazach.
Innym przykładem jest sprawa dotycząca wysokości kapitału początkowego. Jeśli nie zgadzamy się z wysokością kapitału, który ustalił organ rentowy, zasadne jest przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego z zakresu rachunkowości.
W „typowych” sprawach cywilnych, zastosowanie znajduje art. Art. 130 (4) § 1 KPC, który stanowi, że:
„Strona, która wnosi o podjęcie czynności połączonej z wydatkami, obowiązana jest uiścić zaliczkę na ich pokrycie w wysokości i terminie oznaczonym przez sąd.”
Jeśli strona wnioskuje o opinię biegłego, Sąd wzywa do uiszczenia zaliczki i dopiero po jej otrzymaniu, wysyła akta do biegłego. Ostatecznie koszty biegłych są rozliczane przez Sąd w wyroku, który kończy postępowanie. W sprawach przeciwko organowi rentowemu, ustawodawca znacznie ułatwił odwołującym się dochodzenie swoich praw. W art. 98 UKSC wskazano:
„W toku postępowania w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych wydatki ponosi Skarb Państwa.”
Przyjęte rozwiązanie jest w praktyce bardzo korzystne dla strony, która kwestionuje decyzję ZUS. Często bowiem koszty wynagrodzenia biegłych są znaczne. Opinie biegłych lekarzy (różnych specjalności) najczęściej oscylują wokół kwoty 800-900zł, a w sytuacjach szczególnie skomplikowanych mogą sięgać wielu tysięcy złotych. W sprawach ubezpieczeniowych – nawet w przypadku przegrania sprawy – strona nie poniesie tych kosztów.
Koszty zastępstwa procesowego w sprawach ZUS
Inną kwestią są koszty zastępstwa procesowego, które Sąd może zasądzić na rzecz ZUS w przypadku gdy organ rentowy wygra sprawę, a jednocześnie jest reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika (radcę prawnego lub adwokata).
Zgodnie z odpowiednimi rozporządzeniami Ministra Sprawiedliwości (odpowiednio w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz w sprawie opłat za czynności adwokackie):
„Stawki minimalne wynoszą 180 zł w sprawach o świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego i zaopatrzenia emerytalnego oraz w sprawach dotyczących podlegania ubezpieczeniom społecznym.”
Jedynie w sprawach o wymiar składek na ubezpieczenie społeczne koszty zastępstwa są zasądzane według innych reguł (tak Uchwała Sądu Najwyższego – Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 3 października 2019 r., III UZP 9/19)
Koszty sprawy przeciwko ZUS
Podsumowując, w porównaniu ze sprawami „stricte” cywilnymi, koszty sądowe w sprawach przeciwko organowi rentowemu są relatywnie niewielkie.
Nie należy jednak zapominać, że sprawy ubezpieczeniowe także mogą mieć skomplikowany charakter i wymagają szczegółowego przeanalizowania.
Dlatego, w przypadku wątpliwości odnośnie zasadności skierowania odwołania, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią. Doświadczony prawnik od spraw ZUS szczegółowo omówi Państwa sprawę, oceni szanse jej powodzenia oraz wskaże kluczowe dowody w postępowaniu.
Nasza Kancelaria od spraw ZUS z Wrocławia reprezentuje wielu klientów w sprawach przeciwko organowi rentowemu.
Masz pytania i wątpliwości, związane z wydaną decyzją ZUS? Skontaktuj się z naszą kancelarią, a wydamy opinię czy można skutecznie wygrać z ZUS Twoją sprawę.