
Nieodebranie listu poleconego z Sądu – konsekwencje doręczenia zastępczego.

-
Opublikowany przez Kancelaria Aleksander Stal
Czasami zdarza się, że z powodu nadmiaru obowiązków, braku czasu itp. nie odbierzemy zaadresowanej do nas przesyłki pocztowej. W większości przypadków spowoduje to zwrot przesyłki do nadawcy, co nie będzie pociągało za sobą większych konsekwencji.
Inaczej sytuacja przedstawia się jeśli chodzi o przesyłki sądowe, gdyż nieodebranie listu poleconego z Sądu może narazić nas na wiele niedogodności, o których dowiemy się dopiero po kilku, a czasami nawet kilkunastu latach.
W jaki sposób i na jakiej podstawie Sąd doręcza przesyłki pocztowe?
Określone one są w przepisach Kodeksu Postępowania Cywilnego (dalej: KPC) w artykułach 131 – 147. Co do zasady pisma dla osoby fizycznej doręcza się jej osobiście, w jej miejscu zamieszkania (czasami w miejscu pracy bądź w innym miejscu gdzie się adresata zastanie).
Jeżeli adresata nie będzie w domu, pismo może odebrać dorosły domownik, jeżeli nie jest przeciwnikiem w sprawie (czyli np. pozwany współmałżonek nie będzie mógł odebrać w taki sposób pisma). Jeśli jednak nie uda się doręczyć przesyłki w sposób wskazany wyżej, to zostanie pozostawione w drzwiach bądź w skrzynce pocztowej zawiadomienie, że przesyłkę należy odebrać placówce pocztowej w terminie 7 dni. W przypadku bezskutecznego upływu tego terminu, czynność zawiadomienia należy powtórzyć.
Po upływie 14 dni od dnia pierwotnego doręczenia pismo wraca do Sądu, wywołując skutek doręczenia. Innymi słowy – nawet jeżeli nie zapoznaliśmy się z pismem, Sąd będzie nas traktował tak jakbyśmy je otrzymali.
Z oczywistych względów może to skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami.
Przykładowo, jeżeli przesyłka zawierała nakaz zapłaty wydany przez Sąd (nakaz zapłaty – rodzaj rozstrzygnięcia Sądu zbliżony do wyroku, który zobowiązuje nas do zapłaty określonej kwoty), a przesyłki tej nie odebraliśmy, nie będzie możliwości wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty, który należy wnieść w terminie 14 dni od dnia doręczenia nakazu. Spowoduje to uprawomocnienie się nakazu zapłaty, który po nadaniu klauzuli wykonalności, będzie stanowił podstawę do wszczęcia egzekucji przez komornika.
Przepisy o doręczeniach są niewątpliwie rygorystyczne i czasami nie sprawdzają się w przypadku, gdy dana osoba przeprowadziła się, a Sąd nie zna nowego adresu zamieszkania. Wtedy przesyłki wędrują na stary adres i przy braku doręczenia, wywołują skutki jak wyżej.
W sytuacji gdy otrzymałeś pismo od komornika o zajęciu rachunku, którego podstawą jest nakaz zapłaty, którego nigdy nie otrzymałeś, gdyż przesyłki nie odebrałeś bądź zmieniłeś adres zamieszkania, zgłoś się jak najszybciej do prawnika z Kancelarii Radcy Prawnego.
Sporządzimy odpowiednie pisma, których efektem może być zawieszenie i dalsze umorzenie postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika. Być może w ogóle nie będziesz zobowiązany do zapłaty żadnej kwoty pieniędzy lub w znacznej części nie będziesz musiał płacić przedawnionych odsetek.


Zostaw komentarz