Co się stanie z dziećmi po rozwodzie rodziców
Co się stanie z dziećmi po rozwodzie rodziców
Sąd z urzędu w wyroku rozwodowym zawrze rozstrzygnięcia dotyczące:
- władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi rozwodzących się małżonków,
- kontaktów rodziców z ich małoletnimi dziećmi,
- wysokości, w jakiej każde z małżonków jest zobowiązane do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania małoletnich dzieci,
Novum w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym wprowadzonym nowelizacją z dnia 6 listopada 2008r. jest instytucja uregulowana w art. 58 §1 i §1a oraz art. 107 KRiO ,,Porozumienia małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dziećmi po rozwodzie”.
Porozumienie sporządzają rodzice i przedstawiają sądowi do akceptacji. Pozostawienie pełnej władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom jest możliwe tylko wtedy, gdy przedstawią oni sądowi pisemne porozumienie o sposobie jej wykonywania i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem, pod warunkiem że jest ono zgodne z dobrem dziecka. Często sporządzenie Porozumienia poprzedzone jest wielogodzinnymi mediacjami.
Porozumienie winno być wyczerpujące, szczegółowe, powinno być sporządzone w formie pisemnej. Powinno określać sposób sprawowania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem – przyznanie sprawowania władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom, jednemu z rodziców, ograniczenie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców.
Porozumienie może m.in. wskazywać miejsce zamieszkania dziecka, okresy pobytu dziecka u każdego z rodziców, zasady wychowania, wybór przedszkola czy też szkoły, sposób spędzania wypoczynku i wakacji, leczenie oraz sposób utrzymywania kontaktów po rozwodzie, sposób wyrażania zgody na wyjazdy zagraniczne dziecka. Ze względu na istotny charakter tego porozumienia, strony powinny sporządzać Porozumienie z pomocą profesjonalnego pełnomocnika – radcy prawnego lub adwokata.
Sposoby sprawowania władzy rodzicielskiej po rozwodzie
Sąd w zależności od okoliczności lub uwzględniając porozumienie małżonków może w wyroku orzekającym rozwód może:
- pozostawić władzę rodzicielską obojgu rozwiedzionym rodzicom
- powierzyć wykonywanie tej władzy jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego z nich do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka
- ograniczyć władzę rodzicielską jednego lub obojga rodziców
- pozbawić władzy rodzicielskiej jednego lub oboje rodziców
- zawiesić władzę rodzicielską jednego lub obojga rodziców
Pozostawiając pełną władzę rodzicielską obojgu rozwiedzionym małżonkom, sąd określi miejsce pobytu dziecka przy jednym z nich. Zapobiegnie to ewentualnym sporom rodziców co do miejsca pobytu dziecka.
Koszty utrzymania dziecka po rozwodzie
Na każdym z rodziców spoczywa obowiązek alimentacyjny względem każdego z dzieci z osobna, bez względu z czyjej winy dochodzi do rozwodu. Każde z małżonków winno świadczyć na rzecz dzieci w stopniu proporcjonalnym do swoich możliwości zarobkowych. Starania osobiste małżonka na rzecz dziecka – opieka nad dzieckiem, wychowanie dziecka, zabiegi pielęgnacyjne mogą jednak wyczerpywać całość obowiązku alimentacyjnego. Wysokość świadczeń alimentacyjnych po rozwodzie może ulec zmianie w zależności od powstałych okoliczności – np. zmiana możliwości zarobkowych matki, choroba dziecka powodująca zwiększenie kosztów utrzymania dziecka.