Tajemnica lekarska – zmiana przepisów, ale czy w dobrym kierunku?
Prezydent A. Duda 11.07.2016r. podpisał nowelizację ustaw o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Znowelizowane przepisy wprowadzają m.in. zapis, iż osoba bliska może zmienić wolę zmarłego pacjenta, który za życia – jednoznacznie i świadomie oświadczył, by nie ujawniać informacji dotyczących stanu jego zdrowia.
Autorzy nowelizacji podkreślali, że wprowadzone zmiany mają umożliwić bliskim poznanie wszelkich okoliczności związanych ze stanem zdrowia zmarłego pacjenta, a to może poprzedzać ostateczną decyzję bliskich o złożeniu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, w związku z np. nieprawidłowym leczeniem osoby bliskiej i zaistnieniem błędu medycznego. Na gruncie dotychczasowo funkcjonujących przepisów, jeżeli zmarły pacjent nie wskazał za życia osób uprawnionych do wglądu w jego dokumentację medyczną, to osobom bliskim odmawiano dostępu do dokumentacji z leczenia zmarłego krewnego.
Zmiany to m.in. zapis że lekarz, jest związany tajemnicą również po śmierci pacjenta, chyba że zgodę na ujawnienie tajemnicy wyrazi osoba bliska w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Osoba bliska wyrażająca zgodę na ujawnienie tajemnicy może określić zakres jej ujawnienia.
Przy czym zwolnienia z tajemnicy, nie stosuje się, jeśli ujawnieniu tajemnicy sprzeciwi się inna osoba bliska.
W związku z nowelizacją Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej wystąpił z zapytaniem do Rzecznika Praw Pacjenta. Zdaniem lekarzy nowelizacja wprowadza istotne pogorszenie ochrony tajemnicy lekarskiej.