Abonament RTV – Rzecznik Praw Obywatelskich kwestionuje legalność kontroli mieszkań przez pracowników Poczty Polskiej.

rpo - kontrola telewizora w domu

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Infrastruktury i Budownictwa o zajęcie stanowiska w przedmiocie legalności kontroli mieszkań przez pracowników Poczty Polskiej, celem sprawdzenia czy w danym lokalu mieszkalnym jest zainstalowany niezarejestrowany odbiornik telewizyjny lub radiowy.

Zdaniem RPO ta nagminna praktyka pracowników Poczty, narusza mir domowy i stanowi pogwałcenie art. 50 w związku z art. 47 Konstytucji. Praktyka ta prowadzi do pogwałcenia zasady nienaruszalności mieszkania, to jest do wkraczania do niego i w nim przebywania, bez wyraźnej zgody jego właściciela lub też bez wyraźnego upoważnienia ustawowego, do takiego działania.

Co więcej, Rzecznik podkreśla, iż w jego opinii żaden z przepisów dotyczących opłat abonamentowych nie zawiera ustawowego obowiązku udostępnienia lokalu mieszkalnego pracownikowi Poczty, celem przeprowadzenia w nim kontroli.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej.