Rekompensata za warunki szkodliwe 2024 zmiany
Rekompensata za warunki szkodliwe 2024 -zmiany przepisów
Rok 2024 przynosi istotne zmiany w systemie rekompensat za warunki szkodliwe z ZUS, które mogą znacząco wpłynąć na przyznanie tych świadczeń przez ZUS. Rekompensata za warunki szkodliwe 2024 – jakie nastąpiły zmiany, czy na korzyść pracowników? Jakie nowości w przepisach o rekompensacie za pracę w warunkach szkodliwych obowiązuję od 2024r.? Czy nowe przepisy poprawią sytuację osób zatrudnionych w warunkach szkodliwych? Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o najnowszych zmianach i ich potencjalnym wpływie na życie zawodowe tysięcy Polaków.
Rekompensata za pracę w warunkach szczególnych – zmiana w przepisach 2024r.
W jednym z wcześniejszych wpisów „Emerytura z rekompensatą, czy z pomostówką„, analizowaliśmy czy pracownik ma swobodny wybór pomiędzy otrzymaniem emerytury z rekompensatą, a emerytury pomostowej z ZUS. W uzupełnieniu poprzedniego artykułu, musimy odnotować niezwykle istotną zmianę w przepisach prawnych, która weszła w życie 1 stycznia 2024r.
Rekompensata za warunki szkodliwe 2024 – zmiana w definicji
Zmianie uległa definicja ustawowa rekompensaty za pracę w warunkach szczególnych. Zgodnie z poprzednim brzmieniem art. 2 pkt 5 Ustawy o emeryturach pomostowych, rekompensata była definiowana jako „odszkodowanie za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dla osób, które nie nabędą prawa do emerytury pomostowe.”
Według obecnego brzmienia przywoływanego przepisu rekompensata to „odszkodowanie za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze dla osób, które nie mają ustalonego decyzją prawomocną prawa do emerytury pomostowej.”
Jak otrzymać rekompensatę za warunki szkodliwe – nowelizacja art. 21 ustawy
Dotychczasowe brzmienie przepisu:
„1. Rekompensata przysługuje ubezpieczonemu, jeżeli ma okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS, wynoszący co najmniej 15 lat.
2. Rekompensata nie przysługuje osobie, która nabyła prawo do emerytury na podstawie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS.”
Aktualne brzmienie przepisu:
„1. Rekompensata przysługuje ubezpieczonemu, jeżeli przed dniem 1 stycznia 2009 r. ma okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS, wynoszący co najmniej 15 lat.
2. Rekompensata nie przysługuje osobie, która ma ustalone decyzją prawomocną prawo do emerytury na podstawie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS lub przepisów odrębnych.”
Rekompensata za warunki szkodliwe 2024 – praktyczne znaczenie zmian w przepisach
Analizowana zmiana ma doniosłe znaczenie praktyczne. Do tej pory, zarówno ZUS, jak i orzecznictwo sądowe przyjmowało, że nabycie prawa do świadczenia następowało automatycznie z chwilą spełnienia wszystkich ustawowych przesłanek. Bez znaczenia było przy tym, czy zainteresowany złożył stosowny wniosek. Pracownik nie miał zatem nieskrępowanego wyboru pomiędzy otrzymaniem emerytury (w wieku powszechnym) z rekompensatą, a emerytury pomostowej z ZUS.
Obecne brzmienie przepisów powinno jednoznacznie rozstrzygać – co istotne na korzyść pracownika – przywoływane wątpliwości.
Tylko i wyłącznie prawomocna decyzja o przyznaniu pracownikowi wcześniejszej emerytury będzie przesłanką negatywną do otrzymania emerytury z rekompensatą.
Argumentując a contrario, jeśli pracownik nie złoży stosownego wniosku, to tym samym nie otrzyma decyzji o przyznaniu emerytury w obniżonym wieku, a w konsekwencji zachowa możliwość przejścia na emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym i otrzymania emerytury z rekompensatą.
Wzór wniosku o rekompensatę ZUS
Jak wcześniej napisaliśmy, prawo do rekompensaty za pracę w warunkach szczególnych (po wypełnieniu wszystkich wymagań prawnych), powstaje po osiągnięciu wieku emerytalnego. Wzór wniosku o rekompensatę ZUS który należy złożyć, to formularz ZUS Rp-1E.
Pamiętaj, aby do wniosku o rekompensatę z ZUS dołączyć wszystkie dokumenty potwierdzające wykonywanie pracy w warunkach szkodliwych.
Prawnik od spraw ZUS – analiza otrzymanych decyzji, porady prawne
Jak widać, sprawy dotyczące emerytur pomostowych i prawa do rekompensaty za pracę w warunkach szczególnych, są nie tylko skomplikowane pod względem faktycznym, ale wymagają też odnalezienia się w treści aktualnie obowiązujących przepisów prawnych.
Wobec tego, zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią od spraw ZUS. Na podstawie przesłanych przez Państwa dokumentów i rozmowy – przeanalizujemy Waszą sytuację i odpowiemy na pytania, czy i jakie świadczenia z ZUS mogą Państwu przysługiwać.
Co naturalne, ostateczny wybór wnioskowania o konkretne świadczenie zawsze należy do Klienta. Jako prawnicy możemy jednak przedstawić różne możliwości działania i konsekwencje dokonywanych wyborów.
Decyzja o wnioskowaniu o wcześniejszą emeryturę może mieć bowiem istotny wpływ na wysokość otrzymywanego świadczenia. Ważne jest zatem, aby w przypadku przepracowania 15 lat w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze – jak najlepiej „spożytkować” te lata, a tym samym uzyskać możliwie najwyższą emeryturę.