Przedawnienie – Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje nowelizację przepisów kpc
Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało informację na temat planowanych gruntownych zmian dotyczących przedawnienia roszczeń cywilnych.
Wśród proponowanych zmian znajduje się fundamentalna zmiana przepisów dotycząca obowiązku zbadania przez sąd z urzędu, czy w konkretnej sprawie doszło do przedawnienia roszczeń.
Pod rządami obecnych przepisów, przedawnienie roszczenia sąd bada na zarzut podniesiony przez stroną pozwaną. Po wprowadzeniu proponowanych zmian, sądy z urzędu będą musiały w każdej sprawie przeprowadzić postępowanie mające na celu ocenę, czy nie doszło do przedawnienia roszczenia. Jeżeli w ocenie sądu w sprawie zachodzi przedawnienie wówczas sąd oddali w całości roszczenie wierzyciela.
Obecnie wierzyciele liczą na nieznajomość prawa przez dłużników i kierują do sądów wiele spraw przedawnionych. Jeżeli dłużnik nie posiada wystarczającej znajomości prawa i nie powoła się na zarzut przedawnienia roszczenia, wówczas sądy uwzględniają powództwa o zapłatę.
Z takim postępowaniem spotykamy się głównie w sprawach z udziałem firm windykacyjnych, która skupują tzw. masowe wierzytelności, które w dużej części uległy przedawnieniu.
Kolejną planowaną zmianą jest zmiana terminu przedawnienie roszczenia zasądzonego, co którego został wydany tytuł egzekucyjny. Obecnie do przedawnienia zasadzonego roszczenia dochodzi, jeżeli od dnia wydania tytułu egzekucyjnego lub od dnia umorzenia poprzedniego postępowania egzekucyjnego upłynął 10-letni termin. Zgodnie z planami Ministerstwa Sprawiedliwości termin ten ulegnie skróceniu do 3 lat.
Ponadto Ministerstwo planuje skrócenie ogólnego, tzw. podstawowego terminu przedawnienia roszczeń cywilnych z obecnych 10 lat, do lat 6.